Post-prawda i postprawda

Redaktorzy oksfordzkiego słownika języka angielskiego wybrali słowo post-prawda słowem roku 2016. Nie jest to, oczywiście, świeży news. Nie jest to świeże słowo. Dziennikarze chętnie je podchwycili i – jak się wydaje – nieco nie zrozumieli (przynajmniej w kilku losowo wybranych publikacjach w języku polskim) istoty terminu.

Słowo post-prawda jest generalnie bezpiecznym określeniem pewnego nastawienia człowieka do rzeczywistości i – wcale nie jest jakimś nowym terminem. Klasyczny racjonalizm zakładał uzależnienie postawy i przekonań od faktów. A post-prawda w najprostszym ujęciu jest stosownym do własnej postawy i przekonań doborem faktów. Jak trafnie napisał Janusz Szpotański:

Miłością płonąc do abstraktów,
najbardziej nienawidzą faktów,
fakty teoriom bowiem przeczą,
a to jest karygodną rzeczą.

Coś się jednak stało – postawa, charakterystyczna dla wielbicieli rozmaitych teorii spiskowych przeszła, bez napotkania na większy opór do głównego nurtu. Po analizie zysków i strat politycy decydują o stosownym do przekonań doborze faktów i przygotowują strawną dla swoich wyborców narrację (weźmy kwestie globalnego ocieplenia).

Ostatecznie dochodzimy do momentu, w którym wypada już usunąć łącznik i uznać ostateczną klęskę racjonalizmu i faktów w kształtowaniu postaw, wyborów i w ogóle rzeczywistości, bo w zasadzie i tak żyjemy na jej mapie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s